Vixen BT126SS-A Astronomical Binoculars
Loading
  • Giant 126mm objective lens diameter
  • Provides outstanding power for observation of the Moon, nebulae, star clusters, comets, etc.
  • Newly designed optically achromatic lens to provide sharp images.
  • 45 degrees inclined eye-pieces for easier observations.
Objective lens 126mm / Achromatic, Multi coating
625mm (F5) Resolving power / Limiting magnitude
0.92 arc seconds / 12.3 Light gathering power
324× unaided eye Size
630 × 360 × 200mm 10500g
Pupil width 58-102mm
Viewfinder Arimiso type base included (Finder sold separately) *1
Size of eyepiece 31.7mm
Eyepiece (31.7mm) *2 Sold separately
*1 XY red dot finder or 7×50mm finder with finder bracket
*2 LV 8-24 mm, NPL eyepiece are not usable
Related Categories Binoculars Astronomical Binoculars
Brand: Vixen | Code: VX14306
APN: 4955295143061 | Supplier Code: 14306
Brand: Vixen | Code: VX14306
At a glance